Our World
Buna!
Our World
Buna!
Our World
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiConectareÎnregistrare

 

 Viata ca noi .

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Ana.M
Fondator
Fondator
Ana.M


Mesaje Mesaje : 1437
Gold: Gold: : 150084
Energie: Energie: : 102
Data de inscriere : 30/08/2016
Varsta Varsta : 23
Localizare Localizare : București .
Joburi/Distractii Joburi/Distractii : Invatatu`
Stare de spirit Stare de spirit : Fericita

Viata ca noi . Empty
MesajSubiect: Viata ca noi .   Viata ca noi . EmptyMar Apr 18, 2017 10:31 pm

[size=36]1. Cum sa iti alegi prietenii, sfaturi de la AnaViata ca noi . Icon_razz[/size]


Nu cred ca sunt cea mai in masura sa dau sfaturi despre prietenii *lacrima*, dar de-a lungul timpului am invatat cateva "criterii" la care ma uit cand imi aleg un prieten. 


Viata ca noi . G27862


1.MODUL IN CARE SCRIE. Fie ca v-ati intalnit in mediul online sau nu, negresit veti vorbi si prin mesaje. Cand imi aleg prietenii *vorbind de cei virtuali, in mediul online acum*, prima data imi sare in ochii modul in care scrie. Greselile de exprimare, de gramatica chiar, imi dau o parere nu asa buna despre persoana cu care vorbesc. Modul in care scrie ii reflecta educatia primita si acasa si la scoala. Este esential sa iti alegi un prieten educat, nu neaparat pentru "imaginea ta" , ci pentru educatia ta. Te poate trage in jos si influeta si pe tine. 

2.UMORUL. Nu stiu daca e doar "chestiuta" mea, dar mereu o sa imi aleg prietenii dupa simtul umorului. Nu ma refer la faptul ca am doar prietenii amuzanti, ma refer la tipul umorului sau.
Incerc cat de mult sa evit 'prietenii' cu "umor negru" , "umor sec", pe care doar el/ea il intelege. Acel tip de om care crede ca face o gluma dar indirect te jignestesi nici nu isi da seama. Gen spune ceva de faptul ca mananci cu pofta,sau mult sau mai stiu eu ce *doar exemplu*,dar te simti jignita stiind ca se refera indirect la fizicul tau. Corpul meu e problema mea si nu suport persoanele care fac glume "subtile" pe seama asta. 

3. ANTURAJUL SAU. Aici nu ma refer la faptul de "imagine", ma refer la acel tip de anturaj care fac ...lucruri care nu ar trebuii facute. Stiti la ce ma refer. Nu o sa vreau niciodata sa fiu in preajma cuiva care face parte dintr-un astfel de grup. Incetul cu incetul ma poate influenta si pe mine si refuz asta. 

4.PASIUNILE.Uhmm...da. Am ajuns chiar pana la pasiunile respectivului. Stiu-stiu, "gusturile nu se discuta". Cred doar ca ma simt mai bine in prezenta unui prieten cu care am ceva in comun. De exemplu, daca prietenei mele ii displace cititului si tot ce tine de literatura,nu ne vom intelege niciodata. O sa avem contraziceri pe seama asta si prefer sa evit asta. 


5. MODUL IN CARE SE COMPORTA CU TINE. Vorbesc strict de felul in care iti vorbeste, de felul in care il intereseaza persoana ta si te ajuta. Unui prieten adevarat il va interesa starea ta si va vorbii cu tine despre ce te inrijoreaza. Iti va acorda timp si te va intelee in situatiile grele. Un prieten nu e un prieten care pune lucrurile neinsemnate inaintea prieteniei. Un amic adevarat isi face timp pentru tine. 


Poate unele sunt exagerate, dar acestea sunt criteriile mele si sunt multumita de prietenii pe care i-am ales prin aceste criterii. Viata ca noi . Icon_mrgreen Nu uitati ca prietenia adevarata intrece orice!
Sus In jos
http://oworld.forumz.ro
Li Ming
Moderator
Moderator
Li Ming


Mesaje Mesaje : 1217
Gold: Gold: : 126462
Energie: Energie: : 19
Data de inscriere : 06/01/2017
Varsta Varsta : 28
Localizare Localizare : Narnia
Joburi/Distractii Joburi/Distractii : gaming, hate stupidity
Stare de spirit Stare de spirit : (✪ω✪)

Viata ca noi . Empty
MesajSubiect: Re: Viata ca noi .   Viata ca noi . EmptyDum Mai 14, 2017 4:30 pm

mi se pare interesanta revista
merita s-o continui
Sus In jos
http://japanandkorea.wikiforum.net/
 
Viata ca noi .
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Our World  :: ●Divertisment ● :: ®Reviste®-
Mergi direct la: